هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ ۖ ...آیات متشابه آنهایی است که مراد خدا از آنها روشن و قطعی نیست و تمیز داده نمی شود ...اگر متشابهات نبود قرآن پیوسته تازه بودن خود را از دست می داد مثلا اگر شخصی داستان جنگ چالدران را که میان قواء شاه اسماعیل صفوی و سلطان سلیم عثمانی اتفاق افتاد بخواند دفعه اول کاملا شیرین و دلچسب خواهد بود , دفعه دوم کمتر از دفعه اول و در دفعه سوم دیگر احتیاج بخواندن نخواهد داشت و خواهد که کتاب آن را بفروشد...
اگر (قرآن) همه اش محکم و واضح الدلاله بود موقعیت خود را از دست می داد اینکه قران با این همه تفاسیر و مباحث در هر عصر احتیاج به تفسیر دارد و ایات آن پیوسته معرکه الاراء و مورد بحث و تبادل نظر است.
در اثر وجود متشابهات است این ایات چند بعدی و حتی پنج بعدی و ده بعدی است که قرآن را زنده نگه داشته و پیوسته مطرح انظار نموده است !!!( قاموس قرآن / تالیف سید علی اکبر قرشی / جلد 4 - ص 2 / دار الکتب اسلامی )
این هم نمونه ای از آرای پانزده گانه مورد اشاره جناب آقای عبد الکریم سروش در مورد آیات محکم و متشابه از دیدگاه عالم و مجتهد بزرگ معاصر ایه الله سید علی اکبر قرشی که موجب شده ایشان ادله کسانی را که در پاسخ اشکالات و شبهات مطرح شده به قرآن به این ایات استناد می کنند کافی ندانسته و راه حل را در ارجاع قران به خواب و رویای پیامبر جستجو نمایند .
واقعیت این است که در فرض صحت چنین توصیفاتی از ایات محکم و متشابه بنده نوعی اگر بجای جناب دکتر سروش باشم عوض تلقی قران به عنوان خواب و رویا بلکل دست از قران شسته و قید مسلمانی را می زنم .
اخر این چه کتابی است که از یک طرف خود را نور ,مبین , مبین, فرقان , کتاب آسان, هدایت برای مردم و ...معرفی می کند و از طرف دیگر برای اینکه تر و تازه بماند و معرکه الاراء و نظرات باشد و مردم با یک بار خواندن آن معانی اش را در نیابند و آن را نفروشند مراد خود را از نزول آن ایات روشن و قطعی بیان نکند و در لابلای ایات دیگر مخفی کند ! حاشا و کلا که این چنین باشد.